Město Lovosice nelegálně odebralo téměř 8,5 tisíce metrů krychlových podzemních vod. Inspektoři mu uložili pokutu přes 120 tisíc korun
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ústí nad Labem uložili pokutu 126 510 korun Městu Lovosice za odběr podzemních vod z jednoho vrtu a dvou studen nad povolený limit. Stalo se tak v roce 2018 a město nelegálně odebralo celkem 8434 metrů krychlových podzemních vod.
U prvního vrtu, ze kterého byl zavlažován fotbalový stadion, město od května do října 2018 překračovalo povolené měsíční odběry vod. „Povolený limit pro maximální měsíční odběr byl 120 metrů krychlových. Například v červnu však město tuto hodnotu překročilo více než čtrnáctinásobně. Celkem z tohoto vrtu nelegálně odebralo 7280 metrů krychlových podzemní vody,“ uvedl Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.
Z druhého zdroje – vrtané studny, z níž město zavlažovalo antukové hřiště a tenisové kurty, odebralo loni od května do srpna 1101 metrů krychlových vod nad limit. A z třetího zdroje – další studny, kterou používalo k zavlažování zeleně, bylo v srpnu odebráno 53 metrů krychlových nad limit.
Při stanovení výše pokuty, inspektoři vzali v potaz to, že k nadlimitním odběrům došlo z důvodů zajištění sportovního vyžití a aktivního odpočinku obyvatel a závlahy městské zeleně, nikoliv z komerčních důvodů. Proto byla uložena nejnižší zákonná pokuta, a to 15 korun za metr krychlový nelegálně odebrané vody. Zároveň inspektoři přihlédli k tomu, že město začalo činit kroky k získání nových vodoprávních povolení s případnými vyššími limity pro odběr podzemních vod. „Je ale třeba zdůraznit, že povolením stanovené limity je potřeba dodržovat, protože chrání zdroje vody před jejich přečerpáním. To je hlavně v této době, kdy řadu míst v Česku trápí hydrologické sucho, velmi důležité,“ řekl Grund.
Obec České Petrovice odebírala více než rok podzemní vodu bez povolení a dostala pokutu přes 133 tisíc korun
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 133 260 korun Obci České Petrovice, která od října 2016 do konce roku 2017 odebírala podzemní vodu z vrtu CP-1 bez platného povolení. Porušila tím zákon o vodách.
Při kontrole v květnu 2019 zaměřené na odběr podzemních vod inspektoři ČIŽP zjistili, že obec měla povolení odebírat vodu z tohoto vrtu od října 2006 do konce září 2016. Další povolení měla vydáno až v lednu 2018 na deset let. „Z toho je zřejmé, že od počátku října 2016 do konce roku 2017 odebírala obec podzemní vodu bez povolení vodoprávního úřadu. Celkem za tu dobu nelegálně odebrala 8884 metrů krychlových podzemní vody,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.
Výše pokuty byla stanovena v nejnižší zákonné sazbě 15 korun za metr krychlový nelegálně odebrané vody. „Přihlédli jsme k tomu, že nedovolený odběr nebyl prováděn úmyslně. Šlo o nedbalostní porušení zákona způsobené opomenutím, že je potřeba zažádat o nové povolení. Nedovoleným odběrem nedošlo k ovlivnění jakosti a množství povrchových nebo podzemních vod. Odebraná voda nebyla určena ke komerčním účelům, ale k zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Pokuta při dolní hranici zákonné sazby tak povede zejména k dosažení preventivního a výchovného účinku,“ vysvětlil Trávníček.
Zemědělec ukládal upravené kaly na orné půdě v rozporu s programem jejich použití. Dostal pokutu 150 tisíc korun
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), oddělení odpadového hospodářství z Ústí nad Labem, při loňské kontrole zemědělského podnikatele zjistila, že v rámci provozování zařízení podle zákona o odpadech – používání upravených kalů z čistírny odpadních vod na zemědělské půdě – dočasně ukládal upravené kaly v rozporu s programem jejich použití. Inspektoři mu uložili pokutu 150 tisíc korun, která nabyla právní moci 21. srpna 2019.
„Zemědělec konkrétně ukládal upravené kaly nikoliv na vodohospodářsky zabezpečené ploše, ale na orné půdě – na půdních blocích v k. ú. Martiněves u Libochovic a v k. ú. Budyně nad Ohří, které k tomu ale nebyly podle programu použití kalů určeny. Program byl navíc určen pro podzimní aplikaci kalů (stanovené bylo září 2018), ale podnikatel je zapravil do půdy už v červenci 2018,“ řekl Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.
Tímto jednáním obviněný porušil povinnost stanovenou zákonem o odpadech, který říká: „Právnická osoba a fyzická osoba, která užívá půdu, je povinna používat pouze upravené kaly s ohledem na nutriční potřeby rostlin a v souladu s programem použití kalů tak, aby použitím kalů nebyla zhoršena kvalita půdy a kvalita povrchových a podzemních vod.“
Při stanovení výše pokuty inspektoři přihlédli ke skutečnosti, že Jaroslav Haškovec jakožto provozovatel zařízení k nakládání s kaly nepodal obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností Hlášení o produkci a nakládání s odpady za rok 2016. Hlášení o produkci a nakládání s odpady za rok 2017 nepodal v zákonném termínu.
Zdroj: ČIZP